Џеф Безос за една минута заработува повеќе одошто просечниот Американец за две години
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Amazon Holds News ConferenceКаква година имаше најбогатиот човек на светот

За основачот и директор на Amazon, Џеф Безос, 2018 беше толку успешна, што во еден момент тој заработувал повеќе пари за една минута, одошто просечно американско семејство за две години, пишува Time. Неговата минута, исто така, вредела повеќе одошто две години и 11 месеци на неговите најниско платени работници. 
На почетокот од 2018 богатството на Безос ја надмина границата од 100 милијарди долари, пикот го достигна во септември со без малку 170 милијарди долари, а годината ќе ја заврши со околу 130 милијарди долари вредност на акциите што ги има во Amazon, заради остриот пад на американските берзи во декември.
Инаку, основната плата на Безос што ја одредил за себе, е скромни 81.840 долари годишно, додека целосниот надомест по основ додатоци, осигурување, бенефиции, итн., изнесува 1,68 милиони долари. За да ја направи математиката од погоре, Time ја вклучува и вредноста на неговиот удел во компанијата, каде што тој всушност поседува 16% од акциите. Годинава Безос одлучи и да ја зголеми минималната саатница на неговите вработени, по низата критики упатени од јавноста околу лошите услови за работа во компанијата, па таа од први ноември годинава изнесува 15 долари. Оваа сума ќе важи за сите вработени – со целосно и делумно работно време, сезонски и привремени. Да се потсетиме на неколку изјави од Безос поврзани со парите и заработката.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×