Џо Бајден денеска е во Анкара
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска допатува во Анкара на разговори со турското раководство, во момент кога државата почна со операција за да протера припадници на Исламската држава од град на границата со Сирија.

Бајден е највисок западен дипломат кој ја посетува Турција по неуспешниот обид за пуч од 15 јули.

Според западни медиуми, Бајден ќе се обиде да ги поправи односите на САД со Турција, откако Анкара го обвини имамот Фетула Ѓулен, кој живее во Пенсилванија, дека е одговорен за пучот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×