Џон Кери: Исламската држава мора да се нападне и со копнени сили
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Екстремистите не може да се поразат само со воздушни удари, истакна државниот секретар на САД, Џон Кери, денеска, во Белград.

„Доколку не успееме да најдеме некои копнени сили што се подготвени да се фатат во костец во Исламската држава, оваа битка нема да ја добиеме од воздух“, рече Кери на министерскиот совет на ОБСЕ.

Тој повика на здружена борба со ИД.

„Би ги здружиле Русија, САД и сите останати да се борат против нив. И така здружени, за неколку месеци би решиле сѐ. Само кога би постигнале таков политички договор“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×