ДИК: До 17 часот излезноста била 49,14%
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Излезноста на гласањето до 17 часот на територијата на Република Македонија била 49,14%, соопшти Државната изборна комисија. Во Град Скопје излезноста до овој временски пресек била 50,58%. Највисока излезност од општините во државата имало Вевчани со 72,05%, а најмала Маврово и Ростуша со 31,19%. Во Скопје најмногу излегле да гласаат на локалните избори во Гази Баба, 58,02%, а најмалку во Шуто Оризари, 33,83%.

Набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ на денешното гласање забележале непочитување на постапката на гласање и реакција од страна на избирачките одбори на 10 гласачки места, проблеми предизвикани од неовластени лица на едно гласачко место и непочитување на постапката на гласање и проблеми предизвикани од гласачи на пет гласачки места.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×