ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 51, СДСМ 49, ДУИ 10 мандати
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

ВМРО-ДПМНЕ освоила 51, СДСМ 49, ДУИ 10, БЕСА 5, Алијансата за Албанците 3 и ДПА 2 мандати, според симулацијата што тукушто ја објави Државната изборна комисија според обработените податоци од вчерашните избори.

По изборни единици распределбата на мандатите е следна:

Прва изборна единица: ВМРО-ДПМНЕ 8 мандати, СДСМ 10 мандати, БЕСА 1 мандат и ДУИ 1 мандат.

Втора изборна единица: ВМРО-ДПМНЕ 9 мандати, СДСМ 8 мандати, ДУИ 2 мандати и БЕСА 1 мандат.

Трета изборна единица: ВМРО-ДПМНЕ 11 мандати, СДСМ 9 мандати.

Четврта изборна единица: ВМРО-ДПМНЕ 10 мандати, СДСМ 10 мандати.

Петта изборна единица: ВМРО-ДПМНЕ 9 мандати,  СДСМ 9 мандати, ДУИ 1 мандат, Алијанса за интеграција на Албанците 1 мандат.

Шеста изборна единица: ВМРО-ДПМНЕ 4 мандати, СДСМ освојува 3 мандати, БЕСА 3 мандати, Алијанса за Албанците 2 мандати, ДПА 2 мандати, ДУИ 6 мандати.

До ДИК веќе пристигнале и приговори од одредени учесници на изборите, соопшти претседателот на Комисијата, Александар Чичаковски.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×