Директорот на Рено поднесе оставка
Објавено на од во Економија

Карлос Гон ноќеска поднесе оставка – изјави Ле Мер во интервју на Светскиот економски форум во Давос.

carlos-ghosn-696x463

Карлос Гон, до неодамна извршен директор на Рено-Нисан-Мицубиши, поднел оставка во Рено, изјави министерот за финансии на Франција Бруно ле Мер.

Гон беше на чело на Рено од 2005 година и е во затвор во Јапонија повеќе од два месеца. Осомничен е за затајување на голем дел од своите приходи примени меѓу 2008 и 2018 година во Нисан. Ако биде осуден, ќе добие до 15 години затворска казна. Во Јапонија е обвинет за наводни финансиски малверзации во Нисан Мотор, а неговата оставка освен францускиот министер, ја потврдија и извори од Рено.

Во Нисан се подготвуваат за вонредно собрание на акционерите што ќе се одржи во средината на април на кое се очекува да биде разрешен и директорот Грег Кели, „десна рака“ на Гон.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×