Директорот на СТО: Светската трговија е во опасност
Објавено на од во Економија

Светската економија ќе потоне во мрачни времиња без слободна трговија, предупреди директорот на Светската трговска организација (СТО), Роберто Азеведо.

azevedo roberto

„Доколку СТО и системот за глобална трговија се изгубат од вид, ние ќе бидеме во мрачни времиња, го тврдам тоа“, порача Азаведо во говор на состанокот на Светскиот економски форум во Давос.

Слично беше и предупредувањето на Европската комесарка за трговија, Цецилија Малмастром.

„Има земји кои дејствуваат по сопствено убедување, ги игнорираат глобалните правила и го потопуваат системот на глобалната трговија“, рече таа.

Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, почна на 22 јануари, а завршува денеска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×