До 2021 година по британските улици ќе возат самоуправувачки автомобили
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Еколошкиот императив и ниските трошоци на обновливата енергија ги привлекуваат земјите да инвестираат во оваа технологија.

volvo-start-testing-self-driving-cars-london-2017

До 2021 година самоуправувачките автомобили ќе можат слободно да возат по британските улици, објавила владата на Велика Британија. Таа проценила дека до 2035 година во нејзината економија индустријата на автономни автомобили ќе изнесува 52 милијарди фунти.

Велика Британија е силно посветена на технолошкиот напредок и во буџетот очекува вклучување на средства за истражување на вештачката интелигенција и 5G технологијата од кои ќе зависи автономното возење.

Ова е во насока кон нејзината главна стратегија- преминување кон обновливи извори на енергија. Фосилните горива веќе не се исплатуваат во споредба со долгорочните трошоци на обновливата технологија, влијанието на животната средина како и фактот дека тие сепак се необновливи извори.

Канада е уште една земја во тој дел, која веќе ги тестира возилата на улица, а се очекува и Toyota веќе идната година да почне да го прави истото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×