Додека некои во Европа ги бркаат мигрантите, Португалија се чуди како да ги привлече
Објавено на од во Економија
За разлика од многу влади во Европа, мигрантите се посакувана група за Португалија, со која земјата планира да ја подкрепи нејзината економија бидејќи нејзиното население се смалува и старее, пишува Блумберг.
лиссабонЗемјата веќе ги привлече богатите – Мадона бара дом во Лисабон, а Ага Кан доби државјанство. Сепак, властите се обидуваат да ги повратат граѓаните што избегаа за време на должничката криза и да привлечат имигранти за да ги пополнат дупките на пазарот на трудот.
„Не станува збор за никаква имиграција, туку станува збор за квалификувани имигранти за потребата од португалската економија“, вели Хорхе Браво, професор по економија на универзитетот Нова. „Во однос на платите, ние не сме многу конкурентни. Ако имаше првенство за најбараната имиграција во земјата, Португалија не е во Лигата на шампионите“.
Додека Португалија се подготвува за општите избори во октомври, недостаток на имигранти, а не нивно присуство, ќе биде проблем во кампањата. За разлика од Италија и Унгарија, каде се на власт антиимигрантските партии на Матео Салвини и Виктор Орбан, во Португалија нема популисти.
Наместо тоа, бизнисите во земјата бараат од политичарите да најдат начин како да привлечат мигранти.
Туризмот е индустрија која најмногу страда од недостаток на персонал. Пронаоѓањето квалификувани готвачи и хигиеничари „е многу комплицирано“, вели Хозе Теотонио, извршен директор Pestana Hotel Group. Тој ги повикува властите да ги променат законите за работни односи и да дозволат привремено вработување.
“Нивото на средно образование во Португалија значително се зголеми. Затоа е разбирливо дека нема редица луѓе кои бараат работа во услужниот сектор”, вели Раул Мартинс, претседател на хотелот “Алтис”, како и локалното хотелско здружение, кое претставува околу 600 хотели.
Туризмот учествува со околу 14% од бруто домашниот производ на Португалија и ја поддржува економијата, која веќе ја бележи својата петта година по ред на континуиран раст. Ова помогна на социјалистичката влада да ја намали невработеноста на 6,6%, што е половина од соседната Шпанија.
Но, долгот на Португалија е трет по големина во еврозоната, по Грција и Италија. И за да продолжи со растот, потребен е персонал. Дури и централната банка во јуни во извештајот предупреди дека португалските компании страдаат од недостаток на работна сила.
Бројот на имигранти во Португалија расте за 14 проценти во 2018 година на 480 илјади – највисоко ниво од 1976 година. Сепак, ова не е доволно за да се компензира намалената популација, која паѓа на 10,3 милиони на крајот на 2018 година г. Проценките покажуваат дека населението дополнително ќе се намали на 7,9 милиони до 2080 година.
Просечната возраст во Португалија е 45,2 години во 2018 година, што претставува зголемување од 4,4 години од 2008 година. Само Италија и Германија имаат „постара“ популација.
„Портите на земјата се отворени за Португалците кои сакаат да се вратат“, рече министерот Хозе Луис Карнеиро, додавајќи дека Владата нуди до 6.536 евра за секој Португалец кој ќе се врати од странство.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×