Договорот ЦЕФТА воопшто не се користи, политичките одлуки создаваат проблем
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Регионот не го искористи доброто ЦЕФТА договорот со цел Западен Балкан да стане една економија и да го подготви пазарот на ЕУ.
cefta-80275Ова беше оценето од страна на потпретседателот на Стопанската комора на БИХ, Мирсад Јашаршахиќ, а причината за та ја гледа во некои политички одлуки, како што е воведувањето царини.
„Се вели дека ЦЕФТА е алатка за олеснување на протокот на стоки, услуги и луѓе, но овој договор воопшто не се користи, изјавил тој, пренесе Б92.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×