Дојче Банк има нето загуба од 3,1 милијарди евра во вториот квартал
Објавено на од во Компании
Дојче Банк денеска информира дека во вториот квартал од годината забележала нето загуба од 3,1 милијарди евра (3,5 милијарди долари), и тоа само неколку недели откако соопшти ќе следат драстични кастрења на работни места во банката во обидот да се врати на позитивните патеки.
deutsche-bankЗагубата е поголема од тоа што банката претходно месецов предвидуваше дека ќе се случи, кога го најави реструктурирањето. Денеска оттаму уште соопштија дека трошоците за стратешката трансформација банката ќе ги чини 3,4 милијарди евра.
„Суштинскиот дел од трошоците за реструктурирање се веќе направени во вториот квартал“, изјави извршниот директор на банката Кристијан Севинг, според кого ” по овие трансформациски трошоци, банката ќе биде профитабилна “.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×