Дојче банк: На европските банки итно им се потребни 150 милијарди евра за спас
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

“Европа е многу болна и мора да почне со решавање на своите проблеми многу брзо. Во спротивно, би можело да дојде до несреќа”, смета Дејвид Фолкертс Ландау, главен економист на германската Дојче Банк. Тој проценува дека во банкарскиот систем недостасуваат 150 милијарди евра за тие да можат нормално да работат.

Dojce Bank“На ЕУ итно и е потребен нов фонд за спас, односно за рекапитализација на банките, посебно во Италија, каде банките веќе се под силен притисок на лошите или ненаплативи кредити кои достигнаа износ од 360 милијарди евра”, вели Ландау.

Тој не очекува втора финансиска криза како онаа во 2008 година, бидејќи банките денес се значително постабилни и имаат повеќе капитак. Она со што сега смее соочени, вели Ландау, е бавна и долготрајна спирала надолу.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×