Доларот ослабна, еврото зајакна
Објавено на од во Економија

На светските девизни пазари, вредноста на доларот  минатата недела се намали во однос на другите валути откако американската централна банка објави дека нема причина да се промени монетарната политика во една или друга насока.

dolar-640x360Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најсилни валути, ослабе минатата недела за 0,4%, на 97,60 поени.

Во исто време, девизниот курс на доларот во однос на јапонската валута се намали за 0,45% на 111,10 јени.

Американската валута, исто така, ослабе во однос на еврото, па цената на еврото се зголеми за 0,45 % на 1,1201 долари.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×