Доларот зајакна, се очекува намалување на каматните стапки
Објавено на од во Економија

Вредноста на доларот закрепна од падот од претходната недела, иако се очекува дека клучните каматни стапки на централната банка на САД ќе се намалат.

dolarosИндексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни валути, се зголеми за 0,7 отсто минатата недела, на 97,35 поени, блиску до највисокото ниво за две недели.

Како резултат на тоа, американската валута се засили со 1,1% во однос на еврото, па цената на еврото падна на 1,1210 долари.

Во споредба со јапонската валута, девизниот курс на доларот се зголеми за 0,4% на 108,55 јени.

Поддршката на доларот беше обезбедена со цврсти американски економски индикатори, како што е растот на прометот на мало, што беше причина за страв предизвикана по големото забавување на растот на најголемата економија во светот.

Сепак, се очекува централната банка на САД да ги намали клучните каматни стапки. Веројатно не на седницата следната недела, но има големи шанси да се случи во јули.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×