Домашните кредитори и позајмија на државата 21,7 милиони евра помалку од бараната сума
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Министерството за финансии денеска издаде шестмесечни, едногодишни и десет годишни државни обврзници со што од домашните банки, пензиски и осигурителни друштва позајми вкупно 48,9 милиони евра. Сепак, оваа сума е за 21,7 милиони евра помала од првично најавениот план на задолжување според кој денеска државата требаше да позајми на домашниот пазар 70,6 милиони евра.

Според календарот на Министерството за финансии, државата треба да им врати на домашните кредитори 101,4 милиони евра од претходно издадени државни обврзници кои што доспеваат утре.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×