Домашните приватни инвестиции поголеми и од странските и од државните
Објавено на од во Инвестиции

IMG_0350Кој колку инвестира во македонската економија?!

Македонските граѓани и бизнисмени минатата година инвестирале речиси една милијарда евра во основни средства, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Приватните инвестиции достигнуваат 1,7 милијарди евра кога ќе се додадат и бруто странски инвестиции, а сосе јавните односно инвестициите на државата, бројката се заокружува на 2,2 милијарди евра. Ако се спореди со годината претходно, вкупните инвестиции во земјава лани се намалиле за 6,7%. По одделни сектори, најголем дел од приватните инвестиции во основни средства лани биле во градежништвото и тоа 586 милиони евра, а потоа следува преработувачката индустрија вклучувајќи го и рударството со вложени 438 милиони евра и секторот трговија на големо и мало, транспорт, складирање и објекти за сместување каде што биле инвестирани 362 милиони евра. Иако бројките се на страна на домашните инвеститори, со години перцепцијата во јавноста беше дека на власта поомилени и се странците. Од минатата година, пак, новата власт донесе нов Закон за финансиска поддршка на инвестициите со кој се пропишаа прецизни критериуми за давање државна помош на компаниите без оглед на потеклото на капиталот, односно и за домашни и за странски инвеститори подеднакво. Засега нема податок дали и колку пари се исплатени како државна помош.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×