Донесена одлука за отворање македонска амбасада во Атина и генерален конзулат во Солун
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Ново поглавје во односите на двете соседски држави. 

vlada_na_rm_sostanok-678x381

Владата на Република Македонија донесе одлука за отворање амбасада на Република Северна Македонија во Република Грција со седиште во Атина.

Одлуката, како што соопшти владината прес-служба, е донесена на вчерашната 118-та седница на Владата на која е донесена и одлука за отворање на отворање Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Република Грција, со седиште со Солун.

Одлуките, како што наведуваат во соопштението, ќе започнат да се применуваат со влегувањето во сила на Одлуката за прогласување на амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×