Државата ќе дозволи извоз на сув цвет од канабис, не само на масло
Објавено на од во КОМПАНИИ И ПАЗАРИ

A cannabis leaf and a bottle of hemp oil on a wooden tableЗаконски измени за да се откочи застојот во бизнисот со канабис

Новите измени на Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци што би требало да влезат во собраниска процедура за десетина дена, ќе им овозможат на играчите во овој бизнис да го извезуваат сувиот цвет од канабис и без да го екстрахираат во масло, како што е засега единствено дозволено. Тоа значи дека потенцијалот за извоз се зголемува и со проширена листа на извозни пазари на која освен земјите што легализираа медицинска употреба, дозволија и рекреативна употреба на марихуаната, бидејќи законот не го ограничува извозот по тој основ.Законските измени во насока на ослободување на извозот на сув цвет од канабис како суровина доаѓаат на барање на производителите од оваа индустрија, чиј бизнис е закочен бидејќи немаат услови за производство на масло од оваа билка. Инаку, според последните податоци од Министерството за здравство, досега 20 компании имаат добиено лиценци за одгледување на канабис за медицинска употреба. Тоа значи дека нивниот број, секоја година се дуплира. Неофицијално, интересот за овој бизнис е и многу поголем, ако се има предвид дека уште триесетина фирми веќе имаат доставено барања за лиценци.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×