Државата влегува во инвестициска офанзива вредна 5 милијарди евра
Објавено на од во COVER STORY

construction silhouetteПланот на Заев и Анѓушев за брз економски развој

Најавувајќи храбри одлуки што ќе ја обележат годинава како економска, премиерот Зоран Заев ја презеде одговорноста да управува со трошењето на народните пари. Зборувајќи на собраниска говорница, без да открива конкретни планови, премиерот даде само неколку навестувања дека храбрите решенија ќе ги опфатат платите и пензиите, и капиталните инвестиции. Капитал открива каков е конкретниот план на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев за бум во економијата. За тоа разговаравме со вицепремиерот Анѓушев и ако разговорот го сумираме во една реченица, планот на државата е да направи инвестициски бум од 5 милијарди евра за да се изградат најголемите проекти во јавната инфраструктура, вклучувајќи неколку автопати, железнички пруги, гасоводот и целата дистрибутивна мрежа низ општините, енергетските капацитети. Според него, реализацијата на целата листа на проекти ќе продуцира забрзан економски раст над 5%.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×