Државите стануваат робови на големите банки
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Четири банки имаат удел од 75% во сите сметки во светот и доколку би се срушил системoт на само една од нив, незамислива количина на пари едноставно би изчезнала, пишува весникот Independent.

Последиците на рушење на системот на некоја од овие банки би биле катастрофални – банкоматите и картиците би станале неупотребливи, со што ќе се отвори пат за тотален финансиски колапс. Токму заради овие сценарија, државите стануваат робови на големите банки.

Тоа е причината заради која државите трошат огромни пати на даночните обврзници за да се спасуваат големите банки, бидејќи во случај на нивна пропаст, милиони луѓе ќе останат без своите пари, што би можело да предизвика социјални тензии и немири, а ниту една земја не го сака тоа.
Ослободувањето на државите од големите банки би можело да се случи само ако почне поголемо користење на дигиталните пари.
Дигиталните пари би биле електронска верзија на парите, кој би се разликувале од парите кои луѓето ги користат на своите дебитни картици. Секој би имал право на подигне дел од својата готовина и самостојно да управува без дозволи и мешања од страна на банките.
Моментало, од сите пари кои се користат во Велика Британија, само 3% се во облик на кеш, а останатите 97 % се во пари кои ги креираат банките кога даваат позајмици, а кои се во електронски облик.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×