Двајца Македонци на листата на магазинот Форбс „30 под 30”
Објавено на од во Економија

Македонија и оваа година има свои претставници на листата 30 under 30“ за Европа во категоријата „Социјални претприемачи“ на Frobes.

3030 forbes mkd

Аријана и Бојан Коскарови основачи на моделот за иновативно неформално образование „Creative Hub“, се двајцата македонци кои годинава се најдоја на листата на Forbes, во категорија социјално претпримаштво се избираат млади кои преку своите бизнис идеи прават општествено добро, а Creative Hub во Македонија токму преку 5П концептот го подобрува образовниот систем и дава можност за стекнување на вештини и компетенци кои се бараат на пазарот на труд денес.

Што е Creative Hub?

Тоа е еден иновативен концепт на тренинг хаб кој работи по 5П пристап односно предавачи кои се експерти по одредени области. Приказната на Ариајан и Бојан, кои воедно се брат и сестра, започна во 2017 година , а веќе се спремаат да отворат и нов хаб во Тирана, Албанија.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×