Две причини зошто моментално е поумно да поседувате долар од евро
Објавено на од во Економија
Учесниците на девизниот пазар почнаа да го заменуваат својот капитал во евра за американски долари.
evro-dolar3446На редовниот состанок на лидерите на Европската централна банка, што се одржа во четвртокот, беше одлучено референтните каматни стапки во еврозоната да не бидат достигнати барем до 2020 година. Досега се очекуваше дека првата добивка би можела да се случи во втората половина на оваа година, па инвеститорите на девизниот пазар веднаш почнаа ги продаваат еврата, бидејќи држењето пари во таа валута очигледно подолго време нема да биде профитабилно.
Уште поважна причина за колапсот на девизниот курс на еврото е отпочнувањето на нова програма за инјектирање евтини пари во европскиот финансиски систем, чија цел е натамошно намалување на каматните стапки. Имено, програмата TLTRO лансирана во 2016 година, наскоро истекува, што значи дека комерцијалните банки наскоро треба да вратат стотици милијарди евра евра на ЕЦБ. Но, ЕЦБ верува дека во сегашната ситуација, во која некои земји се наоѓаат на прагот на рецесијата, не е мудро да се повлече толку голема сума пари од финансискиот систем. Поради ова, тие едноставно нудеаа нови евтини кредити за да ги вратат старите.
Учесниците на девизниот пазар веднаш почнаа даменуваат евра во други валути, особено американски долари. Постојат две причини зошто во сегашната ситуација е поумно да поседувате еден долар од еврото:
  • Каматните стапки во САД се повисоки отколку во Европа, па сега е попрофитабилно да поседуваат американски обврзници отколку германски или француски. Каматните стапки на орочени заштеди се исто така повисоки во САД.
  • ЕЦБ призна дека економската ситуација во еврозоната се влоши, доларот генерално заострува во неизвесни времиња. Имено, учесниците на финансискиот пазар сметаат дека САД можат полесно да ја надминат глобалната рецесија од обединета Европа, која дури може да се распадне во една од последователните кризи. Затоа, кога објавувате лоши политички или економски вести, еврото има тенденција да ослабне, додека доларот, швајцарскиот франк и јапонскиот јен имаат тенденција да се зајакнат, бидејќи тие се сметаат за безбедни засолништа.
Значи, доларот е побезбедна валута од еврото, и во моментов носи повисока каматна стапка. Затоа е реално да се очекува дека во наредните месеци, многу поединци, компании, финансиски институции, инвеститори и шпекуланти ќе го пренесат капиталот од евро на долар, што ќе доведе до зајакнување на американската валута.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×