ДЗС вели невработеноста паднала на 17,8% во првиот квартал годинава
Објавено на од во Економија
Се намали стапката на невработеност на 17,8% во првиот квартал од годинава, објави Државниот завод за статистика.
12674482_1065332616820617_502080001_nВо однос на четвртиот квартал лани стапката на невработеност е намалена за 1,6 отсто, а во однос на првиот квартал лани 3,8%.
Според податоците на Државниот завод за статистика, во I тримесечје од 2019 година, активното население во Република Северна Македонија изнесува 960.743 лица, од кои вработени се 789.414, а 171.329 лица се невработени.
Стапката на активност во овој период е 57,1%, стапката на вработеност 46,9%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×