ЕБОР за растот: На Балканот му требаат два века да ја стигне Европа
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

На земјите од Западен Балкан ќе им треба два века да го достигнат просечно ниво на приходи од ЕУ, ако напредуваат со ниски просечни стапки на раст, но тоа можеби треба да се промени, рече Зузана Харгитаи, директор на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за Западен Балкан.

зузанаМожноста за промена на ова се гледа во фактот дека “земјите од Западен Балкан имаат добро образовани луѓе кои можат да бидат продуктивни како нивните врсници во Западна Европа”.

“Подобри институции, помалку мешање на владата, повеќе инвестиции во инфраструктурата – ова се најважните задачи, а ЕБOР е таму за да помогне во сите области”, рече Харгита за последното издание на списанието Бизнис.

Регионот на Западен Балкан, вели, има многу посилен економски потенцијал како интегриран пазар, поради што ЕБОР цврсто се залага за посилна регионална соработка.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×