Една од најголемите светски авиокомпании би можело да ја снема
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Цената на акцијата на Air France-KLM вчера се урна дури 13% откако на компанијата ѝ се случи оставка на извршниот директор Жан-Марк Жанилак, штрајк на вработените и предупредување од Владата дека опстанокот на авиопревозникот е во прашање.

Министерот за финансии на Франција, Бруно ле Мер, ги повика Управата и вработените што поскоро одново да седнат на преговарачка маса.

„Ако Air France не направат напори да станат поконкурентни, ќе ги снема“ изјави ле Мер. Во компанијата вчера беше продолжен штрајкот поради што е откажана петина од летовите, главно кратколиниските. Синдикатите не се откажуваат од зголемување на платите за 5,1% во тек на 2018 година.

Предлогот на Управата за зголемување од 7% во рок од 4 години, вработените го одбија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×