ЕК ја зголеми проценката за раст на хрватската економија на 3,1%
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Во претходните, пролетни предвидувања од 7-ми мај, Комисијата прогнозираше раст на хрватската економија од 2,6%, а мало забавување на 2,5 % следната година.
екДенес, Европската комисија значително ја зголеми проценката за растот на хрватската економија за 3,1% во 2019 година, претходно проценета на 2,6%, а за следната година предвидува раст од 2,7% и укажува дека потрошувачката на домаќинствата останува главен двигател на растот.
Комисијата забележува во своите привремени летни економски прогнози дека домашната потрошувачка останува главен двигател на растот, благодарение на посилните инвестиции и големата потрошувачка на домаќинствата, како и на тоа дека извозот повторно се врати во живот по неочекуван пад во претходните два квартала.
“Високите фреквенциски показатели, пазарот на трудот и истражувањата укажуваат дека растот ќе биде поттикнат од силната домашна потрошувачка во 2019 година”, вели Комисијата.
Хрватската економија порасна за 2,6% минатата година, нешто пониска од очекуваната, првично поради исклучително слабиот последен квартал.
“Сепак, реалниот БДП скокна над очекувањата во првиот квартал од 2019 година за 1,2% квартално”, објави Комисијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×