ЕК предложи дополнителни гранични контроли за странците што влегуваат во ЕУ без визи
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Европската комисија денеска предложи воведување дополнителен систем за гранична контрола за странци кои имаат право да патуваат во Унијата без визи, јави БТА.

Предлогот предвидува лицата на кои не им е потребна Шенген виза за влез во ЕУ, претходно да го најават своето патувањето преку сајт или преку електронска апликација.

Пополнувањето на соодветниот формулар ќе трае десетина минути, а одобрението за патување ќе се дава речиси веднаш.

Одобрението ќе важи пет години и ќе чини пет евра.

Проверката на патниците ќе ја вршува автоматизиран систем. Последен збор сепак ќе има пограничната контрола на границата, која ќе може да одлучи дали ќе одобри или не влез во ЕУ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×