ЕК пушта нови милијарда евра за Грција
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Одлуката на Комисијата следеше по реформите одобрени минатата недела од страна на грчкиот Парламент за да се олесни обновата на долгот на земјата, по што се очекува да го намали товарот на нефункционалните заеми врз финансиските салда на грчките кредитори.
euro 1 mil greeceЕвропската комисија во средата препорача исплата на речиси 1 милијарда евра од грантот за Грција, како дел од договорените средства по завршувањето на последната програма за спасување, бидејќи властите во Атина ги усвоија реформите што ги бараат кредиторите, објави Ројтерс.
Оваа одлука, која исто така треба да биде одобрена од министрите за финансии на Еврозоната за време на нивниот состанок во петокот, ќе им помогне на прилично големи монетарни бариери на Грција и ќе го олесни задолжувањето на државата (по поволна цена) , кога Атина се врати на целосна пазарна финансиска помош, по години финансиска поддршка од зајмувачите на еврозоната и од Меѓународниот монетарен фонд.
Грција излезе од последната меѓународна програма за спасување минатиот август.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×