Економијата лани отворила 18.406 нови работни места, секое четврто било во зоните
Објавено на од во COVER STORY

11vКолку работни места создава македонската економија?

До крајот на 2018 година во земјава биле вработени вкупно 759.054 луѓе, што е за 2,5% повеќе отколку годината претходно, односно слично колку и стапката на раст на бруто домашниот производ (БДП) која лани достигна 2,7%. Во апсолутни бројки, бројот на вработени се зголеми за 18.406 и тоа најмногу во компаниите во приватна сопственост, додека пак во државна или мешовита сопственост, бројот на вработени луѓе порасна за 2.806 и тоа главно во секторот образование, услужните дејности и снабдување со вода. По одделни сектори, во приватниот сектор најмногу се зголемила вработеноста во преработувачката индустрија каде што се регистрирани за 7.567 повеќе вработени отколку во 2017 година. Најголема негативна промена, пак, е регистрирана во секторот финансиски дејности и осигурување каде што има 2.722 помалку вработени отколку во 2017 година, а по околу илјада помалку вработени има и во секторите земјоделство и уметност и забава.Со тоа, стапката на невработеност лани се намали на најниско ниво досега од 20,7% во однос на активното население, односно оние што бараат работа. Од Владата пак, велат дека годинава стапката на невработеност ќе се намали за уште 3 – 4 процентни поени, до околу 16%.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×