Екс премиерот Груевски објави на Фејсбук: Технохозе денес отвори втора фабрика во Бунарџик
Објавено на од во Инвестиции

Екс премиерот Никола Груевски преку својот фејсбук профил објави дека денес ќе се отвара втората фабрика на италијанската Технохозе или Витек Македонија ДОО во слободната зона Бунарџик.

Инвестицијата е вредна 10 милиони евра, а во втората фабрика, која ќе биде на површина од 12.000 м2, ќе се отворат нови 100 работни места.
Според проценките од Витек Македонија, со новата фабрика, во која ќе се произведуваат армирани гумени црева за висок притисок, е предвидено двојно да се зголемат капацитетите и тројно да биде зголемено производство.

Камен-темелникот на втората фабрика на Технохозе која се отвара денеска беше удрен во 2013 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×