Експерти: Доаѓа нова економска криза
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Доаѓа нова економска криза, но секогаш доаѓа еднаш на секои десет години. Се разбира, падовите не значи секогаш криза, но ние самите го предизвикуваме тоа, затоа што постојано пумпаме раст, пумпаме пари и провоцираме кризата да нè погоди.
петар гОва го изјави за бугарската ТВ Нова, Петар Ганев од Институтот за пазарна економија.
„Кризата, како и обично, ќе дојде во подоцнежна фаза. Запомнете дека во последната глобална економска криза од 2007 година, кај нас дојде во 2009 година. Значи, сè додека не пристигне кај нас, прво ќе помине низ Западна Европа “, објасни експертот.
„Ние мора да бидеме подготвени, иако нашата економска структура е многу подобра отколку што беше пред десет години. Но, нашиот извоз веројатно ќе биде погоден “, предвидува Ганев.
Според него, економската структура започнува да пропаѓа кога со ограничени ресурси, секој ќе започне да троши и да инвестира.
„Кризата е нешто нормално, затоа што резултатите на пазарот понекогаш се водени од многу емоции“, додаде економистот Атанас Пеканов.
Според него, еден начин да се спречи кризата е да се направат инвестиции, а не толку ограничувања.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×