Елон Мaск пројави интерес за Етериум
Објавено на од во hi-tech & business

Кога Елон Маск зборува за нешто, светот слуша! Во вторникот, на 30-ти април, Елон Маш ја збриша крипто-заедницата со твитање на само еден збор “Ethereum”. Сигналите беа сосема неизбежни дека Елон сакаше да испровоцира „зуење“ околу оваа крипто валута (или можеби да пробаат како би реагирала цената на Етериумот?).

Во минутата му одговори ко-основачот на Етериум, Виталик Бутерин, кој брзо реагираше на твиттот на Маск, и го покани на конференцијата Ethereum Developed Conference во октомври 2019 година.

Исто така,  откако Елон маск твитна за Етериум во вторникот, 30 април, трендовите за пребарување за криптовалентност одеднаш направијаа бум на Google. eterium gugl Откако Елон Маск ја покажа својата љубопитност за Етериум, Бутерин фрлил десетина идеи и случаи на употреба за блокчеин и криптовалутите. Ова вклучува развивање на финансиска инфраструктура за блокчејн плаќања, како и за развој на системи за управување базирани на блокчејн. Во својот прв најдобар избор, Бутерин зборува за развивање на финансиска инфраструктура за плаќања, складирање на вредности и системи за осигурување.


Во истиот твит, тој зборува за замена на идентитетска регистрација од страна на посреднички компании како Фејсбук, со целосно децентрализирано регистрирање на сметка на Етериум.

Вториот најочигледен случај на употреба, предложен од Бутерин, е сигурноста и подобра транспарентност. Во овој твит, Бутерин, исто така, укажува на “децентрализирана автономна организација” наречена Молох ДАО, која помага да се воспостави целосно децентрализиран систем на управување, кој е извршен со паметни договори. Коосновачот на Етериум, исто така, зборува за моќта на микроплаќањата.


Во друг твит, Бутерин зборува за спречување на спам, на платформи за социјални медиуми со воведување на моќта на децентрализацијата.

Освен тоа, тој исто така зборува за наградување на добри креатори на содржини преку микро-исплати, како и користење на децентрализирана платформа за аукциски пазари. Бутерин забележува дека платформата Етериум може да се користи за развивање брендирани налепници кои ќе ги означуваат донациите.

Тој, исто така, зборува за создавање на P2P пазар за децентрализирани интернет конекции, создавање на идентитет и кредитни системи, како и развој на децентрализирани DNS алтернативи како ракување и ens.domains.


Ова не е прв пат Елон Маск да зборува за крипто валутите или процеси поврзани со нив. Неодамна беше спроведена анкета на Твитер за тоа кој ќе биде следниот извршен директор за крипто валутата Dogecoin.

Елон Маск беше еден од предлозите, покрај останатите, меѓу кои и Виталик Бутерин, Чарли Ли и Маршал Хејнер. Скоро 49% од гласовите паднаа во корист на Маск. Иако Маск не ја потврди позицијата на извршниот директор, тој го нарече Dogecoin „прилично кул“, а со тоа и неговата омилена крито валута.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×