Елон Маск во Шангај гради првa гигафабрика надвор од САД во која ќе се произведуваат 500.000 возила
Објавено на од во Компании

Tesla tvornicaАмериканскиот производител на автомобили Тесла потпиша договор со кинеските власти за изградба на фабрика во Шангај.

“Шангај ќе биде местото на првата гига фабрика надвор од САД. Тоа ќе биде најсовремена фабрика за возила и пример за одржливост. Се надеваме дека ќе биде завршено наскоро “, вели Елон Маск, директорот на Тесла.

Изградбата треба да започне многу брзо, информираат од Тесла, додавајќи дека во рок од пет години од отворањето на фабриката планираат да произведуваат 500.000 возила во фабриката во Шангај.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×