Емил Тедески со лекција за газдите на компании на Балканот
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

emil-tedeschi“Ние во Хрватска, но исто така и во поранешна Југославија, функционираме според мотото: “Идеите наши, парите ваши “. Сите би сакале пари, а никој не  дозволува други луѓе да им влезат во компанијата. Нашиот претприемачки концепт не поднесува некој независен да влегува во  книгите на компаниите, па затоа иднустријата за вложување во капитал во Хрватска е на ниско ниво”, вели “, смета  лидерот на Атлантик Емил Тедески.

“Пред некој ден, еден претприемач ме праша какви ми се искуствата со ЕБРД, бидејќи слушнал дека банките се лоши и дека ќе му ја земат компанијата. Не постои ситуација во која некој дава пари и не прашува што се прави. Природно е дека секој сака да остане сопственик, но прашањето е колку е тоа паметно. Потребна ни е свест дека нема да добиеме пари, без оној кој ги дава парите да има надзор над нив. На крајот на краиштата,ако во компанијата дојде дополнителен надзор, тоа е благодет за менаџментот.  Тоа не е хигиена заради хигиена, туку нешто што го зголемува рејтингот и ги намалува трошоците за капитал “, вели Тедески.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×