Енио Мориконе: Музиката е искуство, а не наука
Објавено на од во ЛИДЕРИ

0-02-05-a88e69c141662feb15b26ed8812ee093ecdb7ef5a7adf93fa7c5b23e827fa882_cfa2b0f9Енио Мориконе
италијански композитор

Пред неколку денови светот се прости од маестрото, оскаровецот,  Енио Мориконе, еден од најгенијалните композитори на модерното време, роден во Рим пред 91 година, каде што и почина на 6 јули годинава. Пишуваше музика во широк спектар на стилови, а најпознат беше по бројните дела наменети за филм и телевизија – компонирал за преку 400 филмски и телевизиски остварувања, како и стотина класични дела. Неговиот саундтрак за „Добриот, лошиот и грдиот“ од 1966 година, е еден од најпознатите и највлијателните парчиња музика за филм некогаш напишани. Соработувал со безброј филмски великани од Европа, САД и остатокот на светот, а беше и гостин на фестивалот Охридско лето во 2009 година, каде што публиката со овации три пати го враќаше тогаш 80 годишниот Мориконе на сцената.

 

Почитта за филмската музика мора да дојде од режисерот. Ако тој нема доволно моќ и потклекне на продукциските ограничувања, тогаш имаме проблем.

 

Уживам да ја изведувам мојата музика на концерти затоа што сметам дека таа не е само за филмови; си има свој сопствен живот. Таа може да живее далеку од подвижните слики на филмот.

 

Употребував реалистични звуци на некаков психолошки начин. Во „Добриот, лошиот и грдиот“ користев животински звуци – како што велите, тој којотски звук – па така тоа стана главна музичка подлога на филмот.

 

Некои филмови функционираат навистина добро со музика од Бах или Малер, што е напишана долго пред да се појават тие филмови, што значи дека музиката си има своја самостојност.

 

Доаѓам од бекграунд на експериментална музика, којашто меша вистински звуци со музички звуци.

 

Музиката е искуство, а не наука.

 

Живееме во модерен свет, а во модерната музика централен факт е контаминацијата. Не во смисла на зараза, туку контаминација од музички стилови. Ако го пронаоѓате ова кај мене, тогаш одлично.

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×