ЕП го повика Косово да укине 100 отсто од српските царински давачки
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Европскиот парламент (ЕП) го повика Косово да ги укине царините од 100% на српските стоки за да помогне да се рестартираат мировните разговори.

KOSOVO-ZASTAVA

Дејвид МекАлистер, кој раководеше со европската делегација при нејзината посета на Косово и Србија, изјави дека побарал поништување на царините за време на сите средби во косовски лидери, како тоа според него е “единствениот начин за успех на преговорите” .

Белград  го бојкотира дијалогот со Приштина иницирани од Европската унија, кој започна во 2011 година, додека не бидат отстранети 100-процентните царини за српските производи. Косово сепак изјави дека царините ќе бидат откажани, кога Србија ќе го признае суверенитетот на земјата и престане да го попречува членството во бројни меѓународни организации.

Србија не ја прифати прогласената независност на Косово во 2008 година, за која смета дека е нејзина суверена територија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×