Ербас го истиснува Боинг од пазарот – му превзеде договор вреден 5 милијарди долари
Објавено на од во Компании
Боинг е пазарно истиснат од својот европски ривал Ербас во профитабилен нов договор со Flydeal авиокомпанија од Саудиска Арабија, пишува The Wall Street Journal.
erbasРазнишаната американска компанија изгуби договор вреден 5,5 милијарди долари за да ги продаде своите 737 MAX летала на Flydeal откако превозникот реши да купи 50 авиони на “Ербас А320нео“. Потегот на Flydeal е “еден од првите опипливи знаци” дека кризата на Боинг најверојатно ќе ги охрабри и останатите авиокомпании низ светот сериозно да ги разгледаат понудите на “Ербас” за идни нарачки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×