Ердоган до Бајден: САД мораат да го испорачаат Ѓулен
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

„САД немаат никакво оправдување и мораат да им го испорачаат на турските власти Фетула Ѓулен“, ќе му порача турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на својот денешен гостин, американскиот потпретседател Џо Бајден.

„Турција и САД се стратешки партнери, а чувањето на Ѓулен никако не од е корист за Америка“, изјави Ердоган во обраќање од Анкара.

Бајден е денеска во Анкара, каде ќе разговара со турското раководство за многу важни прашања, како што наведува Ројтерс, и тоа во момент кога Турција изведува операција за протерување припадници на Исламската држава од град на границата со Сирија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×