Ердоган ќе ја укине премиерската функција – ќе има само потпретседател
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во рамки на историските промени што ги носи турскиот владин предлог за воведување нов, претседателски систем, во Турција ќе биде укината функцијата премиер, изјави денеска министерот за шумарство и водостопанство на земјата, Вејсел Ерголу.

Тој наведува дека во новиот формат, за кој догодина ќе има референдум, претседателот Реџеп Таип Ердоган ќе има еден или можеби двајца потпретседатели.

„Ќе нема премиер во новиот систем. Во суштина тука е претседателот и покрај него веројатно потпретседател, како во САД. Би можело да имаме повеќе од еден потпретседател“, изјави Ероглу за државната агенција Анадолу.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×