Ердоган со контра-обвинувања: Имаме доказ дека Москва тргува со ИД
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одговори на руските обвинувања со контра обвинување – имаме доказ дека Москва е вклучена во нелегална трговија со нафта во Сирија со Исламската држава. „Имаме докази и ќе им ги откриеме на сите“, изјави Ергодан во телевизиски говор од Анкара. Претходно денеска тој ги нарече „неморални“ руските тврдења дека неговото семејство е вмешано во бизнис со нафта со џихадистите од ИД.

Вчера заменикот министерoт за одбрана на Русија, Анатолиј Антонов, рече дека „Турција е главен потрошувач на нафтата украдена од легитимните власти во Сирија и во Ирак“, и дополни оти „според доказите што ги имаме, раководството на земјата, вклучително и претседателот Ердоган и неговото семејство, се вклучени во овој злосторнички бизнис“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×