Ердоган: Жените што немаат деца се непотполни
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека жените кои не сакаат да станат мајка „се непотполни и имаат слабости“ и ги повика жените да имаат најмалку три деца.

Тој во обраќањето пред турското Здружение на жени и демократија во Истанбул рече дека ги поддржува жените кои имаат успешни професионални кариери, но нагласи дека тоа „не треба да им биде препрека да раѓаат деца“, пренесе британски BBC.

Ова е најновата во низата контроверзни коментари на турскиот претседател за жените и нивната улога во општеството, оценува BBC, потсетувајќи дека минатата недела ги повика муслиманите да не користат контрацепција и да имаат повеќе деца.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×