Естонија со “е-жителство” ја неутрализира опасната демографска временска бомба
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

1_bH7TnApbwWUPU4I9SjlHxwЕстонија, една од земјите што се бори со демографска временска бомба, можеби најде решение за да ги надомести своите економски проблеми. Програмата за е-жителство на земјата, која започна во 2014 година, расте побрзо од естонското население.
Секој во светот може да плати такса од 118 долари за да аплицира за естонско е-жителство, кој доаѓа со дигитална идентификација издадена од владата. Оние кои ќе добијат е-жителство можат да пристапат до естонските банкарски сметки и да работат со виртуелни бизниси во земјата, но програмата не обезбедува законски престој или државјанство.

 

Pope-Francis-e-resident-940x627 1

Многу истакнати личности од целиот свет се пријавуваат за е-жителство. Јапонскиот премиер Шинзо Абе, германската канцеларка Ангела Меркел, папата Францис, како и домаќинот “Дневно шоу” Тревор Ное, станаа е-жители на Естонија.

Естонија и неколку други земји од Источна Европа се соочуваат со економски проблеми поради демографските временски бомби предизвикани од падот на наталитетот.
За разлика од соседните земји, Естонија ги неутрализира некои од овие притисоци преку својата програма за е-жителство.
Иако минатата година програмата беше привремено замрзната поради безбедносни причини, таа беше повторно продолжена и понатаму е многу популарна.
Неколку земји од Источна Европа се соочуваат со демографски временски бомби – недостаток на работна сила поради стареењето на населението, ниските стапки на наталитет и несоодветен економски раст. Нациите ги губат граѓаните во земји со повисоки можности за вработување, а стапката на раѓање останува премногу ниска за да се спротивстави на овој тренд.

Merkel-in-Estonia-photo-by-Tauno-TõhkЕстонија, една од земјите што се бори со демографска временска бомба, можеби најде решение за да ги надомести своите економски проблеми. Програмата за е-жителство на земјата, која започна во 2014 година, расте побрзо од естонското население.
Секој во светот може да плати такса од 118 долари за да аплицира за естонско е-жителство, кој доаѓа со дигитална идентификација издадена од владата. Оние кои ќе добијат е-жителство можат да пристапат до естонските банкарски сметки,да работат со виртуелни бизниси во земјата, да имаат пристап до онлајн образование и здравствени слуги, но програмата не обезбедува законски престој или државјанство. На пример, е-резиденти не можат постојано да останат да живеат во Естонија и не можат да купат недвижен имот без доказ за доволнo приходи во земјата.

Е-престој е само еден пример за акцентот кој Естонија го става на дигитализација. Владата на Естонија ги чува сите свои податоци за компјутерските сервери. Електронските опции ја зголемуваат бирократската ефикасност и заштедуваат пари за естонската влада. Естонските граѓани можат да гласаат онлајн, што им овозможува да го променат својот глас по првото поднесување.
Во Естонија, легалните жители на возраст од 15 и повеќе години добиваат електронски лични карти, а болниците издаваат дигитални сертификати за родените за бебиња.

437776hdef4t28Додека програмата за е-жителство е популарна, таа доживеа некои проблеми од нејзиното лансирање. Во ноември 2017 година, естонската Влада привремено ги замрзна сите дигитални лични карти откако открија голем недостаток во безбедноста што може да овозможи кражба на идентитет.

Сепак, многу истакнати личности од целиот свет се пријавуваат за е-жителство. Јапонскиот премиер Шинзо Абе, германската канцеларка Ангела Меркел, папата Францис, како и домаќинот “Дневно шоу” Тревор Ное, станаа е-жители на Естонија.
Програмата за е-жителство на Естонија опфаќа околу 45.000 луѓе, што е мал број во споредба со населението во земјата од 1,3 милиони. Сепак, и покрај малиот број, програмата за е-жителство има забележителна корист за земјата.

Е-жителите не носат директни даночни приходи на земјата, но домашните бизниси кои обезбедуваат финансиски услуги за е-жителите помагаат да се зголеми економијата на Естонија. Со недостаток на млади луѓе, заради што Естонија се соочува со демографска временска бомба, е-жителството помага да се премости финансискиот јаз.

Многу земји се соочуваат со криза на премалку работни луѓе

Многу земји низ целиот свет се соочуваат со намалување на стапките на раѓање и со зголемување на очекуваниот животен век. Стареењето на населението води до повисоки трошоци за здравствена заштита и пензии, но бројот на луѓе кои работат и плаќаат даноци постојано се намалува. Како резултат на тоа, овие земји се изложени на ризик да станат “демографски временски бомби” или криза на премалку работни луѓе.

Според демографите, на земјите им е потребна стапка на фертилитет од 2,2 деца по жена за одржување стабилно население. Но, стапките на наталитет на многу земји се намалени под 2.

Зголемувањето на работниците имигранти може да помогне да се ублажат овие трендови, но само имиграцијата не може да ја промени демографската временска бомба ако истовремено значителен број граѓани заминат заради вработување во други земји.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×