ЕЦБ ги намали каматните стапки на уште понегативна територија
Објавено на од во Економија
За време на состанокот на Управниот совет на Европската централна банка, вториот под раководство на Марио Драги, по осум години како шеф на организацијата, финансиската институција ја намали основната стапка на депозитите на уште понегативна територија, откако претходно беше намалена за 10 основни поени до -0,5%.
марио драгиВо исто време, основната каматна стапка на операциите за рефинансирање останува на рекордно ниско ниво од 0%, додека каматната стапка на заемите ја задржува и вредноста од 0,25%.
Институцијата преку соопштение објави дека овие нивоа се очекува да останат непроменети или дополнително да се намалат се додека банката не виде дека индексот на трошоците на животот останува трајно долу до нивната цел од нешто помалку од 2%.
Исто така, програмата за откуп на средства ќе продолжи од 1 ноември, при што ЕЦБ ќе внесе 20 милијарди евра во економијата. Тоа ќе биде во функција „онолку колку што е потребно“ за поддршка на политиката на негативни каматни стапки и ќе биде запрено непосредно пред тие да започнат да растат. Реинвестирањето на главните исплати на  хартии од вредност стекнати преку програмата за откуп на средства ќе продолжи за подолг временски период, дури и откако Управниот совет на ЕЦБ започна со покачување на основните каматни стапки.
Модалитетите на новата серија на квартални насочени операции за долгорочно рефинансирање (TLTRO III) ќе бидат изменети за да се одржат поволни услови за заеми, велат од институцијата. Каматната стапка на секоја трансакција сега ќе биде поставена според просечната стапка применета за репо-трансакции за соодветниот TLTRO во Евросистемот, а за банките чиишто нето-заеми го натфрлаат бенчмаркот, ќе се применуваат повластените нивоа на ТЛТРО III.
И на крај, ЕЦБ воведува двостепен систем на депозитни стапки на банките над минималните резерви, од кои дел ќе бидат ослободени од негативни каматни стапки.
„Денешните решенија беа донесени како одговор на континуираното ниско ниво на инфлација. Всушност, податоците пред последната средба на бордот покажаа континуирана слабост на економиите во еврозоната, постојниот ризик од контракција во растот и намалувањето на инфлациските притисоци“, рече Марио Драги за време на прес-конференцијата. по состанокот за управување со ЕЦБ.
Според претседателот на институцијата, ова влијаело и на натамошниот пад на проектираната инфлација, и покрај добрите сигнали кои доаѓаат од вработеноста и зголемувањето на цените во економиите во еврозоната.
„Со денешниот сериозен пакет за монетарна политика, ние обезбедиме значителни парични стимулации за да се обезбеди дека финансиските стимулации остануваат многу поволни и ја поддржуваат експанзијата во еврозоната“, рече Драги.
Претседателот на ЕЦБ потсети дека економскиот раст во еврозоната во второто тримесечје е 0,2%, откако порасна за 0,4% во претходниот квартал. Податоците за третиот квартал покажуваат умерен раст на економијата во монетарната унија, како одраз на слабоста на економијата во контекст на слабата меѓународна трговија и тековната глобална неизвесност, кои имаат најголемо влијание врз производството на еврозоната. „Во исто време, услугите и градежните сектори покажуваат силен развој, поддржан од поволни финансиски услови во еврозоната, континуиран раст на вработеноста и раст на платите“, рече Драги.
Според прогнозата на ЕЦБ, реалниот бруто домашен производ во еврозоната ќе порасне за 1,1% во 2019 година, за 1,2% во 2020 година и за 1,4% во 2021 година, во однос на претходната прогноза направена во јуни, очекувањата за оваа и следната година се ревидираат надолу. Главните ризици за монетарната унија, според централната банка, се геополитички – зголемен протекционизам и слабост на новите пазари.
Според Евростат, инфлацијата во август и јули изнесуваше 1%, нејзиниот мал раст на енергетските производи бил донекаде надоместен со порастот на цените на храната. Очекувањата се во контекст на цените на нафтата, инфлацијата ќе се намали пред да се зголеми околу крајот на годината, рече Драги.
„На среден рок, очекуваме да расте инфлацијата, поддржана од мерките што ги презедовме, економската експанзија и зголемувањето на платите“, рече тој.
Сепак, во текот на овој и следните две години, прогнозата за инфлација на институцијата управувана од него е ревидирана надолу, главно заради ниските цени на енергијата и пониското опкружување за раст.
Според податоците што ги доставил, заемот на нефинансиските корпорации продолжил да расте за 3%, иако краткорочните заеми, кои се најчувствителни на циклусите, покажуваат забавување. Годишната стапка на пораст на кредитирањето на домаќинствата е 3,4% во однос на јули, откако во јуни се зголеми за 3,2%.
„Севкупно, кредитирањето од банките е облагородено од ниските основни каматни стапки“, заклучи Драги.
„За да можеме да ги искористиме целосните придобивки од нашите мерки, политиките во другите области треба дополнително да придонесат за постигнување потенцијален долгорочен раст“, ​​рече Драги, и додаде дека „спроведувањето на структурните политики во економиите во еврозоната треба да се засили значително за да се поддржи продуктивноста и да се постигне потенцијален економски развој, како и да се намали структурната невработеност“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×