ЕЦБ: Криптовалутите не се добро платежно средство
Објавено на од во hi-tech & business

Дигиталните валути не се соодветна замена за конвенционалните пари, кои ги издаваат и зад кои стојат централните банки, изјави членот на Управниот одбор на Европската централна банка (ЕЦБ), Јенс Вајдман.

Според Вајдман, криптовалутите, каква што е биткоинот, не се добро платежно средство, бидејќи нивната вредност се менува многу брзо,

„За стабилен монетарен и финансиски систем не ни се потребни крипто токени, туку централни банки кои имаат обврска да ги стабилизираат цените, како и ефикасна банкарска регулатива. Ние во еврозоната го имаме и едното и другото“, изјави Вајдман, кој е гувернер на германската централна банка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×