ЕЦБ нуди евтини пари за банките во обид да ја заживее економијата во ЕУ
Објавено на од во Економија
Европската централна банка во четвртокот го промени планот за затегнување, го отфрли првото зголемување на каматните стапки по кризата и им понуди на банките нови рунди на евтини кредити за да помогнат во заживувањето на економијата во еврозоната.
ecbПохрабриот од очекуваното потег, пристигна побрзо отколку што се очекуваше, откако федерални резерви на САД и други централни банки од целиот свет, исто така, го оттурнаа зголемувањето на каматната стапка. Глобалната трговска војна, неизвесноста на Брексит и загриженоста за долгот во Италија, го земаат својот данок на економски раст низ цела Европа.
Претседателот на ЕЦБ Марио Драги иако сеуште изјавува доверба, во сеуште нестабилната економија на блокот, се подготвува да го предаде столчето на наследникот подоцна оваа година.
Додека банката претходно кажа дека стапките ќе останат на рекордно ниско ниво преку летото, таа рече дека сега очекува да останат таму “барем до крајот на 2019 година”.
Додека инвеститорите подолго време навикнаа на покачување на стапката на ЕЦБ оваа година, малкумина очекуваат банката да ја смени својата политика. Изненадувачкиот потег предизвика приносите на државните обврзници и еврото да паднат по објавувањето на веста.
“Ние сме (во) период на континуирана слабост и сеприсутна несигурност”, рече Драги на прес-конференцијата, на која што најави кратење на целите за раст и таргетот на инфлацијата.
Истакнувајќи дека иако невообичаено за ЕЦБ да ја промени својата проценка, дури и по промените на политиката, Драги ги наведе ризиците  од надворешните фактори како што се протекционизмот, сеуште неизвесната природа на Брегзит и слабостите во пазарите во развој.
ЕЦБ сега го гледа растот на еврозоната со едвај 1,1% оваа година, во споредба со 1,7% според предвидувањата од декември.
Покрај тоа, ЕЦБ започна трета операција за долгорочно рефинансирање (TLTRO III) која се состоеше од двегодишни заеми делумно насочени кон помагање на банките да превртат над 720 милијарди евра во постоечките TLTRO и со тоа да избегнат кредитно притискање кое би можело да го влоши актуелното економско забавување .
Комерцијалните банки веќе почнаа да го ограничуваат кредитот во услови на опаѓање на индустриското производство и извоз, заканувајќи се да го засилат забавувањето.
Како што објавија од Ројтерс, новите заеми ќе носат флуктуирачка каматна стапка поврзана со главната операција на ЕЦБ за рефинансирање, која моментно е поставена на нула.
“Како и одличната програма TLTRO, TLTRO-III ќе има вградени поттици за кредитните услови да останат поволни”, рече ЕЦБ.
Објавата во четвртокот дојде по четири години  откако ЕЦБ започна програма за купување средства за квантитативно олеснување (QE) за да ја спречи инфлацијата да отиде под нула, од натамошно прегревање на економијата, која сè уште се соочува со должничката криза во еврозоната.
ЕЦБ вкупно потрошила околу 2,6 трилиони евра (2,94 трилиони долари) за купување претежно владини, но исто така и корпоративни долгови, хартии од вредност поддржани со средства и покриени обврзници, со темпо од 1,3 милиони евра во минута.
Потегот на ЕЦБ за проширување на хоризонтот за стабилни стапки веројатно ќе се смета за пресврт на политиката за централната банка која само во декември ја заврши својата програма за купување обврзници и сигнализираше покачување на каматните стапки за подоцна оваа година.
“Јасно е дека е обид да се остане пред кривата и да се избегне неоправдано заострување на монетарниот став на ЕЦБ”, пишува економистката на ИНГ, Карстен Бржески, во писмото до клиентите.
“Во исто време, сепак, исто така, е малку коцка, бидејќи секој следен чекор од тука за да се справи со тешката пад на економијата сега ќе бара мерки без преседан”, вели таа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×