ЕЦБ подготвува ново намалување на каматните стапки, кое може да продолжи до 2024 година
Објавено на од во Економија
Европската централна банка подготвува нов пакет финансиски стимули, кој ќе започне во септември и ќе ги надмине очекувањата на инвеститорите, изјави Оли Рен, член на надзорниот одбор на ЕЦБ, за Тhе Wаll Ѕtrееt Јоurnаl.
ецбСпоред неговите зборови, мерките треба треба да го запрат забавувањето на европската економија.
„Важно е да претставиме голем пакет од политики кои ќе имаат влијание на пазарите“, рече Рен.
„Кога работи со финансиските слотови, подобро е да имате голем пакет на мерки отколку мал мал“, додава тој.
Аналитичарите очекуваат новите пакет-мерки за економијата да вклучат намалување на каматите од 0,1% до -0,4%, како и нова програма за купување на обврзници до 50 милијарди евра месечно.
Според други ЕЦБ, може да ги намали каматните стапки уште повеќе – почнувајќи од 0,2%, па дури и да започне со купување на нови типови на активи.
Најхрабрите предвидувања ги имаат инвеститорите на капиталните пазари, според кои каматните стапки ќе паднат пониско од -0,7%, а каматите ќе се задржат под сегашното ниво до 2024. Коментирајќи ги ваквите прогнози, Рен вели дека инвеститорите ги разбрале намерите на ЕЦБ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×