ЕЦБ: Профитабилноста на банките во еврозоната може да ослаби драматично
Објавено на од во Економија
Профитабилноста во банкарскиот сектор во еврозоната е ниска, а слабеењето на растот може дополнително да ги потисне шансите на овој сектор, рече во вторникот заменик-претседателот на Европската централна банка, Луис де Гуиндос.
ецбНегативните стапки на ЕЦБ не се причина за слабоста, бидејќи супер лесната монетарна политика досега имала неутрален ефект врз профитот на банката, изјави де Гуиндос на конференцијата во Рим.
“Сепак, целокупните ефекти на негативните стапки на банкарскиот сектор треба внимателно да се следат, особено затоа што билансот на нивните ефекти ќе зависи од тоа колку долго стапки остануваат на негативна територија”, додаде тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×