ЕУ бара да се престане со политичкото насилство во Приштина
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

ЕУ оценува дека случувањата во Парлементот на Косово се штетни за институционалниот живот и за граѓаните на Косово.

Според  официјалното соопштение објавено на веб сајтот на ЕУ во Косово,ЕУЛЕКС се упатува апел да се престане со насилството.

„Упатуваме апел за откажување од насилство од секаква форма и враќање на дијалогот,базирајќи се на начелото на демократско владеење и демократска опозиција, кое функционира во рамките на демократските институции. Сите страни треба да се воздржат од употреба на поттикнувачка реторика ,која само ја продлабочува поделбата и дијалогот го чинат потежок“,-стои меѓу другото во соопштението.

Во истото се наведува дека политичките цели треба да се постигнат преку демократски процес во интерес на народот на Косово.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×