ЕУ до БиХ: Фосилните горива мора да станат минато ако сакате членство
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Ако БиХ сака да стане земја-членка на ЕУ, ќе мора најдоцна во наредните 31 години целосно да ја ослободи својата економија од загадувачки фосилни горива, кои стимулираат глобално затоплување и влијаат врз здравјето на луѓето, според ЕУ.
eu-bosnia-membership-initiativeКако што оценува Брисел, БиХ не сториле доволно за навремено да се преориентираат на обновливи извори на енергија, истакнувајќи го како посебен проблем континуираното инсистирање на изградба на термоцентрали, наместо да се фокусира повеќе на обновливи извори на енергија, пренесуваат Независне.
Посебен проблем, како што е нагласено во аналитичкиот извештај, е недостиг на политики за енергетска ефикасност.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×