ЕУ го поддржа Кипар против турското дупчење на гас
Објавено на од во Економија
Тензиите во островската држава кои настанаа поради нелегалното ископување кулминација оваа недела
cyprus-gasТензиите во Кипар поради нелегалните дупчења за гас,  започнати од Турција, во текот на оваа недела ја достигнаа својата кулминација, од една страна, со активностите на Турција, и од друга страна – со европската реакција. Имаше пробив во ставот и позицијата на Европската унија (ЕУ) кон Кипар. Ова го изјави Бранислава Бобанат, дописник од Кипар, за Ројтерс.
Пресудно беше што во оваа средба на Европскиот совет синоќа се донесе одлука за поддршка во однос на Кипар со јасен мандат на ЕК да развие конкретни мерки за реакција против нелегалните активности на Турција, истакна Бранислав Бобанац.
“Станува збор за усвојување на заклучоците, каде се осудуваат нелегалните активности во ексклузивна економска зона на Кипар и се повикува запирање на експлоатацијата. Второто е поврзување со последователните односи на Турција со ЕУ. Европските лидери во декларација заклучија дека активностите на Турција имаат непосреден негативен ефект врз севкупните односи меѓу ЕУ и Турција “.
Одлуката за целните мерки против Турција е законска рамка за отворање на патот за овие мерки. Тие се против луѓето, компаниите и самата држава. Анкара ги започна своите агресивни пораки. Цврстото ветување на Турција е дека ќе продолжи со својата активност за дупчење. Таа испрати втор брод за бушење. ” – беше истакното во извештајот на Европската Комисија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×